dda mimarlık hizmetleri   Ahşap Sandalye

İnternetten Emlak İlanlarına Ceza Geliyor! (Taşınmaz Ticareti)

1 Ocak 2021 itibari ile gerekli yetkilendirmeye sahip olmayan kişiler internet aracılığı ile emlak ilanı yayınlayamayacaktır. Yalnızca kendi üzerine olan (sahibi olduğu) ilanları yayınlayabilirken başkasına ait, anlaşmalı olsa dahi emlak ilanlarını yayınlamayacaktır.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için son günler kaldı, Taşınmaz Ticareti Kanunu için yapılan düzenlemeler tamamlanıyor. 1 Ocak 2021’den itibaren yetki belgesi olmayanlar para cezası ile karşılaşacak.

Emlak ilanı oluştururken ilan veren kişi hatalı metre kare veya şehir’e yakınlık/uzaklık gibi yanıltıcı bilgi vermesi halinde yüksek para cezaları ile karşılaşacaktır. Kamu düzenini sağlamak ve fiyat dengesini herkes için erişilebilir seviyede tutmak için alınan kararda ilan siteleri içinde bir parantez bırakılmıştır.


Söz konusu parantezde ilan sitelerinin de kullanıcıların yetki belgelerini denetlemesi zorunlu kılınmıştır.

taşınmaz ticareti yetki belgesi ön yüzüdür.
taşınmaz ticareti yetki belgesi ön yüzüdür.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nedir?

Taşınmaz ticareti yetki belgesi, emlakçılık görevini çeşitli yayın yöntemleri ile kanuni şekilde yapabilmek için alınan yetki belgesidir.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi İçin Ne Gerekir?

Yetki belgesi alabilmek için aşağıda yer alan evrakların toplanması gereklidir. 5. ve 6. maddeler ticari işletmeler içindir ve tüm evrakların güncel olmasına dikkat edilmelidir. (Son 3 ay)


  1. Oda kayıt belgesi
  2. Vergi levhası fotokopisi
  3. Öğrenim durumunu gösterir belge
  4. Mesleki yeterlilik belgesi
  5. Ticaret sicil gazetesi
  6. İmza sirküleri
  7. Adli Sicil (Sabıka) kaydı

 Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nereden Alınır?

TTYB, E-devlet üzerinden elektronik ortamda yapılan başvuru ile tamamlanmaktadır. Taşınmaz ticareti yetki belgesi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Konunun Yorumları
Faruk Özdoğan 22 Mart 2021

Keşke daha önceden yapsalardı, piyasalar şiştikten sonra alınmış bir karar… Asıl düzenleme arsa ve evlerini yanlış bilgi vererek yayınlayanlar için yapılmış görünüyor.

Koray 9 Ocak 2022

Öncelik ile odalar ile koordineli çalıştırıp,etik olmayan,malsahibi tarafında olup yüksek fiyat tesbiti yapamayan,ALICIYA bu sebepten dürüst davranamadığından, mesleki iti aramızı zedeleyenleri,Ap görevlileri,yöneticilerini vs.bu söktörümüzde prim verenleri takip edip,bunların temizlenmesini sağlanması hususunda herkesin elini taşın altına koyması gerekir,yoksa gene devamlı şikayet ederiz..sonuç değişmez…Birde önerim olacak,şehir bazında watsapp grubu kurup orada yanlış davrananları deşifre edip,piyasadan silmek olmalı….

Sizde Yorum Yapın