Konya Teknik Üniversitesi Ana Yerleşke Tasarımı

18 Mayıs 2018‘de kurulan Konya Teknik Üniversitesi (KTUN), 30425 sayılı resmi gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 1970 yılında kurulmuş olan Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisinden aldığı tecrübesi ile günümüzde yükselmeye devam etmektedir.

Sanayi ve Tarım Şehri olan Konya‘da kurulan üniversitenin kampüs tasarımına yönelik incelemelerini bu yazımızda ele aldık. Ana yerleşke oluşumuna ilişkin tasarım girdilerini ve analizlerimizi tamamladık.


2021 Konya Teknik Üniversitesi Ana Yerleşke Tasarımı

KTUN Çevre Analizi

KTUN Ana yerleşkesi Konya’nın Selçuklu İlçesinde, Akademi Mahallesinde, Güneyde ve Doğuda Yeni İstanbul Caddesi ile Fırat Caddesinin sınırladığı, Kuzeyde ve Batıda ise Meramşah Caddesi ile İmar yolunda isimlendirilmeyen caddeler arasında yer almaktadır.

Konya Teknik Üniversitesi çevresinde yer alan yapılar, yollar ve topoğrafyası ele alındığında tasarıma yön verecek güçlü referanslar belirmektedir.


Rüzgar Yönü ve Etkisi

Arazi’de hakim rüzgar yönü Kuzey Batıdan gelmektedir. Bu etki günümüzde aktif olarak hizmet veren Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde de güçlü bir şekilde hissedilmektedir. Kuzey Batıdan gelen rüzgarlar yapının cephesinden dolaşarak devam etmektedir. Kışın yaya ve araç yollarının buzlanmasına neden olmakta olan rüzgar arazinin üst kısımlarında belirlenecek olan ağaçlandırma alanları ile kesilerek çözüme kavuşturulabilir.

Güneşlenme Yönü ve Etkisi

Fırat Caddesi hattında güneyden gelen güneşlenme doğrultusunda kampüsün kuzey doğu tarafı tamamen güneşlenme etkisi altında kalmaktadır. Güney güneşini tüm gün boyunca alması nedeniyle konut birimlerinin faydalanması için bölge ön plana çıkmaktadır.


Metro Hattı Projesi

Fırat Caddesi ile kampüsün güneyi arasından geçecek olan metro projesi nedeni ile kampüsün ana girişinin bu bölgeden olması öne çıkmaktadır.

Arazi Topoğrafyası

Arazinin engebeli ve ciddi kot farkları oluşturması özellikle Fırat caddesi istikametinde önemli sorunlar oluşturmaktadır. Bu kısımda finüküler bir sistemin çözülmesi öngörülmüştür.


*Konu tüm ayrıntılarıyla ay sonunda güncellenecektir.


İlgili Makaleler

Arkadia Konutları/ DKO Mimarlık + Breathe Mimarlık

Mimarlar: Breathe Architecture, DKO Architecture Alan: 5590 m² Yıl: 2019 Fotoğraflar: Sebastian Mrugalski, Tom Ross, Martin Siegner Üreticiler: Sculptform, Advanced Metal Industries Australia, Apollo, Bowral, Lohas, Stairform, Superhouse Baş Mimarlar: DKO: Koos de Keijzer, David Randerson, Nick Byrne, Raymond Mah; Breathe…

Mother’s House / 1+1>2 Architects

Mimarlar: 1+1>2 Architects Alan: 220 m² Yıl: 2019 Fotoğraflar: Hiroyuki Oki Üreticiler: AutoDesk, Daikin, Dulux, Toto, 1+1>2 International Architecture Construction JSC, Rang Dong group Baş Mimar: Hoang Thuc Hao Tasarım Ekibi: Do Minh Duc, Le Dinh Hung, Duong…

Sizden Gelen Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir