dda mimarlık hizmetleri   Ahşap Sandalye

Mesh Cepheli Kütüphane Tasarımı | BAE

Foster + Partners,  geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sharjah kentindeki Bilgelik Evi için açılış kurdelesini kesti. Proje, yüzer, çıkma çatılı, şeffaf, dikdörtgen bir hacim olarak tasarlanmış modern bir kütüphane konseptinden oluşuyor. Sharjah’ın emirliğinde yeni bir kültür bölgesi geliştirildi.

Bigelik Evi – Kütüphane Tasarımı

Sharjah, BAE’nin üçüncü büyük şehridir. Bu, coğrafi olarak Hint Okyanusu, Basra Körfezi ve birkaç liman kasabası yakınında konumlanmış olması kutsanmış tek emirliktir.

Mesh Cephe Tasarımı

2019’da UNESCO, Sharjah Emirliğini Dünya Kitap Başkenti olarak seçti. Bilgelik Evi’nin en yüksek odak noktası kuzey tarafındadır. Scroll heykelinin modern, dikey, sarmal bir ihtişamıdır. Eski Arap parşömenleri, aşırı sıcak iklim ve kum fırtınaları nedeniyle haddelenmiş çelik plakalarla korunmaktadır. Parşömenler, evin önünde, resmi bir çevre düzenlemesi çemberinin içinde, bir “bilgi bahçesi” olarak konumlandırılmıştır.


Batı tarafında, Bilgelik Evi’nin ana girişinde merkezi bir avlu karşılıyor. Bir dizi cam kapı, iki kat yükseklikte bir resepsiyon, kamusal ve yarı özel alanların uyumlu bir karışımı ile açılır. Dışarıdan içeri sızan doğal gün ışığının bolluğunun yakınında kitap okumak için bir espresso cafe ve lounge alanları bulunmaktadır. 

Dirsekli çatı dışarıya doğru çıkıntı yapar ve çıkıntıları cam cephenin üzerinde gölgeleme sağlar. Hareketli perdeler, güneşin konumuna bağlı olarak farklı yoğunluklara sahiptir. Çatı dört çekirdekle destekleniyor, öndeki ikisi heykelsi merdivenler, diğer ikisi ise servis işlevi görüyor. 

Asma kat, açık bahçeler, sergiler, dua odası, sadece kadınlara özel bir oda ve sessiz “bölme” alanları gibi kamusal ve özel alanlar sunar.


Yüksek Saçaklı Modern Kütüphane

Binada toplam on beş lobi var. Bir başka yenilikçi özellik de, kitapları dakikalar içinde yazdırıp ciltleyen 3B yazıcılara sahip fabrikasyon laboratuvarlarıdır.

Yapının güney tarafında, “oyun alanı” manzarası, çocukların yerli kuşlar, incir ağaçları, palmiye ağaçları ve çok daha fazlasıyla dolu bir vahada gelişmesi için su özelliği ile ortamı belirliyor. Çatının düzlüğü, peyzaj bölümlerini düz çöl çevresi ile birbirine bağlar.

Mesh Cephe Tasarımı Uygulaması

Bilgelik Evi’nin kütüphane konsepti, mimarlara farklı nesil öğrenciler ve akademisyenler için nasıl bir orta yol oluşturabileceğimiz konusunda evrensel bir ders veriyor. Foster + Partners’da Stüdyo Müdürü olan Gerard Evenden, projeyi “yenilik ve teknolojiyle desteklenen, öğrenim için bir topluluk merkezi” olarak tanımlıyor.


Konunun Yorumları
Şule 2 Nisan 2021

Ekolojik çözümlü yapılara bayılıyorum, gerçekten zorunluluk olarak kabul edilmeli…

Doğuş Pertez 3 Nisan 2021

Şık ve ferah mekanlar, üst örtü olarak seçilen uzun saçaklar yapıyı çok güçlü göstermiş…

Sizde Yorum Yapın