Renderınız Tamamlandığında Bilgisayarınız Otomatik Kapansın!

Render süreci tamamlandığında otomatik olarak kayıt eden lumion, twinmotion, premiere, after effect vb. programları kullanıyor iseniz, bilgisayarınızın otomatik kapanma süresini ayarlamak size kolaylık sağlayacaktır.

Üzerinde çalıştığınız video veya görsel render sürecini beklemek istemiyorsanız bilgisayarınız için otomatik olarak kapanma süresini ayarlacak komutu girebilirsiniz.


Otomatik Olarak Kapatma Süresi Nasıl Ayarlanır?

Başlat > Çalıştır veya kısayolu ile Win+R komutunu kullanarak çalıştırma bölümünü açalım ve içerisine bilgisayarınızı otomatik olarak kapatacak komutu girelim.

  • shutdown -s -f -t 3600

Bu komut bilgisayarınıza 3600 saniye (1 saat) sonra kapanmasını söyler, buradaki 3600 kısmını kendi render sürenize göre değiştirerek ayarlayabilirsiniz.


Uygun saniyeyi ayarladıktan sonra “Tamam” butonuna basın, artık bilgisayarınız 3600 sn. / 1 saat sonra otomatik olarak kapanacaktır. Tamam butonuna bastığınızda girdiğiniz süre sonunda bilgisayarınızın otomatik olarak kapatılacağına dair uyarı alacaksınız.

Otomatik Kapatma Süresi Nasıl İptal Edilir?

Render sürenizde değişkenlik olacak veya bilgisayarınızı kapatmaktan vazgeçecek olursanız aynı şekilde uygulamayı açarak (Win+R) içerisine şu komutu yazmanız yeterli olacaktır.


  • shutdown -a

Bu komutu girerek Tamam butonuna bastığınızda kapatma işleminin iptal edildiğine dair uyarı alacaksınız.

Hepsi bu kadar, bu adımlar ile kaydetme süreçlerini beklemeden bilgisayarınızı otomatik olarak kapatabilirsiniz. İyi çalışmalar…


İlgili Makaleler

Sizden Gelen Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Render için değilde photoshopta büyük boyutlu dosyalarımın kaydında kullanıyorum, teşekkürler.

    1. İhtiyaç olduğunda kullanmak gerekir, indirme işlemleri gibi zaman alacak ve bilgisayarın başında olamayacağım anlarda büyük kolaylık sağlıyor. Photoshop’un kayıt süresini uzatacak kadar detaylı bir çalışmam olmamış olabilir. 😀

Oturum aç

Kayıt ol

Şifreyi yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.