Ahşap Villa / Nicolas Dahan

  • Mimar: Nicolas Dahan
  • Alan: 280 m²
  • Yıl: 2019
  • Fotoğraf: Vincent Leroux , Jean-Luc Guérin
  • Proje Yönetimi: Nicolas Dahan, Cyril Magnier, Amélie Rémevier
  • Proje Yürütme: Actiom, Benoit Bufferand
  • Ahşap Mühendisliği: Cesma, Nicolas Dogniaux

“Çam ormanı içinde yaşamak ve hareket etmek için bir alan”. Bu 250m2 aile eviyle Fransız mimar  Nicolas Dahan  , uzman ahşap mühendisliği teknikleri kullanılarak sorunsuz bir şekilde inşa edilen çevredeki ortamın güzelliğini davet eden bir şeffaf cenneti tasarladı. Zemin ve tavan birbirlerinin boyutlarını yansıtarak tüm hiyerarşi kavramlarını yıkıyor. Perspektiflerinin arasında kaybolan çam ağaçları ile ayaklarınız dışarıdaki kumda ve iç mekandaki esnek okoume ahşap zemin üzerine kolaylıkla dolaşır.

© Vincent Leroux- Ahşap Villa

Nicolas Dahan “Çam ormanına girmek eve girmektir. Sitenin kendisi (orman) mimarinin ayrılmaz bir parçasıdır. Çam ve meşe ağaçları kuvvetli rüzgarlara karşı koruma sağlar. Okyanus, görünür olmasa da, o kadar yakın ki, sörf sesi güne ritm yapıyor. Doğa yatak odalarından ve oturma odasından geçiyor. Ev havanın aktığı yere inşa edilmiştir ”diyor. Eşik fikrini yeniden tanımlayan mimar, geleneksel bir ön giriş yaratmamıştır. Eve girmek için 130m2 yaşam alanına veya 4000m2 çam ormanında oturan 5 odadan herhangi birine girebilirsiniz.


Çatı 136 karaçam kesonundan oluşur, zemin ise 136 okoume ahşap panelinden yapılmıştır, mükemmel simetri bu mimari yapıyı bir araya getirmiştir. Ana ilham kaynağı, tek katlı Amerikan villasından kaynaklanıyor, zemin ve tavandaki boşluk… Proje John Lautner’in açık mimari vizyonu tarafından geliştirilen mühendislik becerilerini gerektiriyor.

Nicolas Dahan “İnşaatı korumak için yerinde bir depo kurmak zorunda kaldık, çatıyı inşa ederken nemden korumak için çok büyük bir hassasiyet gösterdik. Karaçam, genellikle mobilyalara ayrılmış bir yüzey elde etmek için zımparalanmıştır. Vida ve görünür çivi bulamazsınız. Gizli bağlantıların kullanımı, evin içinde ve dışında benzersiz bir akışkanlık hissi sunar. Merkezi 16m uzunluğunda bir kiriş spor salonunu için düşünülür, ancak ev alanının bir parçası olacak şekilde yaptık. ” diye açıklıyor.


Işığı yakalamak bir lükstür.  “Sürgülü cam kapılar için standart yükseklik 2,20 m’dir, burada 3 metreden daha yükseğe ulaşırlar. Bu lüksün bir işaretidir. Dergilerde gördüğümüz Brezilyalı villaların sunduğu sihir, cam yüzeyleri ölçmek için yapılmıştır. Dünyada sadece 5 yüklenici, kayma hafifliğine sahip olan bu kadar büyük genişlikte cam sunabiliyor. Kültürsüz gözle görülemeyen sonuç benzersizdir. Ahşabın iç yüzeylerinde yansıtılan çam ormanının gölgeleri, gün boyunca farklı yoğunluk derecelerinde ev sakinlerine eşlik ediyor. Yatak odaları ve oturma odası, kuzey, doğu, güney ve batı olmak üzere dört ana yönden en iyi şekilde yararlanmaktadır.

İlk fırtınadan itibaren uçacak bir çatıyı basılı tutmak bir maliyetle ve kısıtlamalarla birlikte gelir. “Evin üçte ikisi rüzgarlı havalarda çatıyı tutamayacak kadar hafif cam duvarlar kullanılarak inşa edilmiş. Metalle tartmak ve evi çimento duvarlarla demirlemek zorunda kaldık. Bu durum bu tür yapıların hassas doğasına mükemmel bir örnektir. Ahşap ve camları güçlü ve zayıf yönlerini görecek şekilde sınırlarına kadar zorladık.


© Vincent Leroux – Ahşap Villa

 Ahşap gerçekten müthiş bir malzemedir, esnektir ancak yapısı itibari ile zayıf yönleride vardır. Çimento kadar güçlü olabilmesi için ona destek olmalısınız, tartılmalı, zımparalanmalı, cilalanmalıdır. Uzun süren çalışmalarımız sonucu Ahşap Ev yeni ailesi ile birlikte yaşamaya devam edecektir.

© Vincent Leroux – Ahşap Ev Gece
Cite: "The Wooden Villa / Nicolas Dahan" 19 May 2020. ArchDaily. Accessed 24 May 2020. <https://www.archdaily.com/939722/the-wooden-villa-nicolas-dahan/> ISSN 0719-8884


İlgili Makaleler

Arkadia Konutları/ DKO Mimarlık + Breathe Mimarlık

Mimarlar: Breathe Architecture, DKO Architecture Alan: 5590 m² Yıl: 2019 Fotoğraflar: Sebastian Mrugalski, Tom Ross, Martin Siegner Üreticiler: Sculptform, Advanced Metal Industries Australia, Apollo, Bowral, Lohas, Stairform, Superhouse Baş Mimarlar: DKO: Koos de Keijzer, David Randerson, Nick Byrne, Raymond Mah; Breathe…

Mother’s House / 1+1>2 Architects

Mimarlar: 1+1>2 Architects Alan: 220 m² Yıl: 2019 Fotoğraflar: Hiroyuki Oki Üreticiler: AutoDesk, Daikin, Dulux, Toto, 1+1>2 International Architecture Construction JSC, Rang Dong group Baş Mimar: Hoang Thuc Hao Tasarım Ekibi: Do Minh Duc, Le Dinh Hung, Duong…

Sizden Gelen Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum aç

Kayıt ol

Şifreyi yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.