Modernist Orman Evi: Casa Atibaia

Charlotte Taylor ve Nicholas Préaud, São Paulo ormanında ağaçların arasında saklanan modern evi tasarlamak için Brezilya’nın modernist mimarisinden ilham almış.

Sunum sırasında oldukça gerçekçi görseller hazırlayan ikili, São Paulo’daki Atibaia nehrinin ormanlık kıyıları arasında Casa Atibaia Evi‘ni tasarladı.


Beton ve cam bir hacimden oluşan Casa Atibaia Brezilya modernizminin önemli bir örneği olarak kabul edilmiş. Mekanlarda dolaşırken yapı dışında olma hissiyatı, yapıyı saran cam cephelerin hafifliği, hafifçe dönerek yükselen rampalar, merdivenlerin zerafeti ile Brezilya modernizminin izlerini taşıyor.

Charlotte Taylor’ın ve Maison de Sable’ın kurucusu Nicholas Préaud ile birlikte tasarladığı konut, tam anlamı ile çevresiyle bütünleşmiş. Sürekli hareket eden cam cepheler ek olarak iç mekanda da kurgulanmış. Yapı içerisinde her daim ormanın içinde olma yanılsaması devam ediyor.


Casa Atibaia‘nın yapısı geometrik modernist ilkeleri beraberinde getirmiş. Çevredeki bitki örtüsüne göre kıvrılan, hareket veren, dış ve iç arasındaki bir boşlukta köprü meydana getiren geniş ve organik bir iç avluya açılıyor. Casa Atibaia, önceden var olan kayaların üzerine inşa edildiğinden, sınırlar peyzaj ile birlikte şekilleniyor.

Konutun akışkan düzenini belirleyen daha küçük kayalar banyo ve giyinme odasında, mobilya unsurları olarak işlev görecek biçimde şekillendirilmiş.


“Bu deney aracılığıyla Brezilya modernizminin bizim için ne ifade ettiğinin özünü ortaya çıkarmaya çalıştık, rahat, ev gibi bir his verirken iç ve dış arasındaki sınırları bulanıklaştırdık.”


İlgili Makaleler

Ahşap Villa / Nicolas Dahan

Mimar: Nicolas Dahan Alan: 280 m² Yıl: 2019 Fotoğraf: Vincent Leroux , Jean-Luc Guérin Proje Yönetimi: Nicolas Dahan, Cyril Magnier, Amélie Rémevier Proje Yürütme: Actiom, Benoit Bufferand Ahşap Mühendisliği: Cesma, Nicolas Dogniaux “Çam ormanı içinde…

Sizden Gelen Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir tasarım harikası olduğu tartışılmaz ve içinde olmayı isterdim gerçekten. Hem evin içerisinde olacaksın hemde bu modern tasarım sayesinde kendini ormanın içinde gibi hissetmeye devam edeceksin. Tabi bir ebeveyn olarak iç dekorda kayaların kullanılması benim için bir korku filmi görüntüsü gibi geliyor.

  2. Çok fazla ormanda olmayı dahi sevmeyen birisi olan benim için korku evi gibi duruyor. Biz tüm camlara sineklik takıyoruz ama bu mimari yapıda doğa ile iç içe bir yapı yapılmış. Kamp yapmayı sevenler belki bayılırlar Casa Batiaia evine ama ben korktum resimlere bakarken bile 🙂 Resimlerden de görüldüğü gibi sanat eseri yapı olmuş orası ayrı tabi. Mimarideki bütünlüğün muazzamlığını inkar edemem.

Oturum aç

Kayıt ol

Şifreyi yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.