Mother’s House / 1+1>2 Architects

  • Mimarlar: 1+1>2 Architects
  • Alan: 220 m²
  • Yıl: 2019
  • Fotoğraflar: Hiroyuki Oki
  • Üreticiler: AutoDesk, Daikin, Dulux, Toto, 1+1>2 International Architecture Construction JSC, Rang Dong group
  • Baş Mimar: Hoang Thuc Hao
  • Tasarım Ekibi: Do Minh Duc, Le Dinh Hung, Duong Van Manh, Pham Hong Ngoc, Phung Ngoc Ha Ly
  • Müşteri: Mr Tran Manh Hung
  • İnşaat İşleri : Local construction team
© Hiroyuki Oki- Anne Evi

Metin açıklaması mimarlar tarafından sağlanmıştır. Annenin evi, Hanoi’nin batı banliyösü, Son Tay bölgesinde, Co Dong Commune, Jackfruit Köyü’nde yer almaktadır. Arazi, geniş manzaraya sahip olarak göle doğru eğimlidir. Ev, doğa ile organik bir simbiyozdur. Jackfruit ve greyfurt ağaçlarının altında saklanan sazdan yapılan çatı, dalları ile devam ederek, dalgalı bir şekilde nehir akışıyla göle yayılır.

Yükseltilmiş olan zemin kat topoğrafyaya göre hafifçe eğimli olduğundan, yaşlı birey (anne) yağmurlu veya güneşli günlerde içeride rahatça yürüyebilir ve egzersiz yapabilir, aynı zamanda doğal yüzey drenajını sağlar ve termitlerden korunmak için nemi önler. Tasarım yerel bitki örtüsüne ve mevcut arazi ile bütünleşmektedir. İnsanların canlılar ve bitkilerle barış içinde bir arada yaşadığı bir yerdir. Adobe tuğlaları topraktan kendi bölgesinde elde edildi ve yalıtım verimliliğini artırdı. Sazdan geniş bir çatı, ses geçirmez bir yüzey için gözeneklilik oluşturur, güneş radyasyonunu ise verimli bir şekilde kontrol eder, yağmurdan korunur ve gölgeyi kendisi doğal olarak oluşturur.


© Hiroyuki Oki-Anne Evi

Evdeki her alan ilginç ve farklı bir deneyim sunuyor. Teras-tampon koridoru evin şekli ile kavislidir, annenin çocuklarını tutan uzanmış kollarının görüntüsünü temsil eden tüm fonksiyonel alanları birbirine bağlar. Göle bakan odalardan manzarayı görüntüleyin, temiz hava alın ve pitoresk su yüzeyini açın. Ev, tanıdık ve garip duygularla bağlamla ilgili rahat ve samimi bir atmosfer yaratıyor. Bu tasarım çağdaş kırsal konut mimarisi için bir öneri niteliğindedir. Ev atmosferi, canlıları, bitkileri şefkatle ve incelikle içine alır.

© Hiroyuki Oki-Üstten bakış
Cite: "Mother's House / 1+1>2 Architects" 25 May 2020. ArchDaily. Accessed 25 May 2020. <https://www.archdaily.com/940059/mothers-house-1-plus-1-2-architects/> ISSN 0719-8884


İlgili Makaleler

Arkadia Konutları/ DKO Mimarlık + Breathe Mimarlık

Mimarlar: Breathe Architecture, DKO Architecture Alan: 5590 m² Yıl: 2019 Fotoğraflar: Sebastian Mrugalski, Tom Ross, Martin Siegner Üreticiler: Sculptform, Advanced Metal Industries Australia, Apollo, Bowral, Lohas, Stairform, Superhouse Baş Mimarlar: DKO: Koos de Keijzer, David Randerson, Nick Byrne, Raymond Mah; Breathe…

Sizden Gelen Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum aç

Kayıt ol

Şifreyi yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.