dda mimarlık hizmetleri   Ahşap Sandalye

2023 Mimarlar Odasına Kayıt İçin Gerekenler Nelerdir? Hangi Belgeler Lazım?

Mimarlar Odası, Türkiye’de faaliyet gösteren mimarların mesleklerini icra ederken uymaları gereken kuralları belirler, mesleki gelişimlerini destekler ve mesleki etik değerleri korur. Bu nedenle, mesleğini icra etmek isteyen bir mimarın Mimarlar Odası’na kaydolması gerekmektedir.

Mimarlar Odası’na kayıt olmak için gerekenler şunlardır:

  1. Lisans Diploması: Mimar olmak için lisans programını tamamlamış olmanız gerekir. Kayıt için, üniversiteden aldığınız lisans diplomasının aslı ile birlikte 2 adet noter veya üniversite onaylı kopyası gereklidir. Diploma aslını mutlaka götürün pek çok oda diplomayı görmeden kopyalarını onaylı da olsa kabul etmemektedir.
  2. Kimlik Belgesi: Mimarlar Odası’na kayıt olmak için nüfus cüzdanı veya pasaport gibi resmi bir kimlik belgesi gereklidir. Kimliğiniz ile birlikte 2 adet fotokopisini de götürün.
  3. Vesikalık Fotoğraf: 4 adet güncel fotoğrafınızı yanınızda bulundurun.
  4. Sigorta Dökümü: Geçmiş yıllarda mimar olarak görev almıyorsanız, bu yılların borcunu ödeme yükümlülüğünüz yoktur. Bu sebeple e-devlet üzerinden sigorta hizmet dökümünü barkodlu bir belge oluşturarak indirin ve yazdırın. Geçmiş yıllara ait borcun yapılandırılması yalnızca ilk kayıt işlemi için esastır! Kayıt olduktan sonra bu hizmetten faydalanılamaz.  Hizmet dökümünü alabilmek için buraya tıklayın.

SGK Hizmet Dokümü Ekranı


Barkodlu belgeyi oluşturduktan sonra dosyayı indir butonuna basarak .pdf uzantılı hizmet dökümünü kaydedin. Ardından yazdırarak yanınızda götürün.

5.Ödeme Makbuzu: Mimarlar Odası’na kayıt için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücretin ödendiğini gösteren bir makbuz gereklidir. Kayıt işleminde ilk kayıt için ayrı, aidat için ayrı ücret çıkarılır. Daha önce işsiz olanlardan ilk kayıt ücreti alınmayabiliyor.

2023 yılı için ilk kayıt ücreti 200tl, yıllık aidat ücreti 960tl’dir.


Mimarlar Odası’na kayıt olmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. İlk olarak, Mimarlar Odası’nın internet sitesine girerek kayıt işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  2. Kayıt için gereken belgeleri hazırlayın.
  3. Mimarlar Odası’nın bulunduğu il veya ilçedeki şubelerinden birine gidin. Şube, size gerekli bilgileri sağlayacak ve kayıt işlemleri için size yol gösterecektir.
  4. Şube tarafından size verilecek kayıt formunu doldurun.
  5. Gerekli belgeleri şubeye teslim edin. Belgeleriniz incelenecek ve uygun bulunursa, kaydınız gerçekleştirilecektir.
  6. Kaydınızın tamamlanması için belirli bir ücret ödemeniz gerekecektir. Ödeme işlemini yapın ve ödeme makbuzunuzu saklayın.

Mimarlar Odası’na kayıt olduktan sonra, mesleki faaliyetleriniz için gerekli olan belgeleri Mimarlar Odası’ndan temin edebilirsiniz. Üyelik sicil numaranız hemen kayıt sırasında verilirken kartınız yaklaşık 3 ay sonra verilmektedir. Ayrıca, Mimarlar Odası’nın düzenlediği seminer, kurs ve etkinliklere katılarak mesleki gelişiminizi destekleyebilirsiniz.


Konunun Yorumları
Kürşad 16 Mart 2023

Geçmiş yıllarda çalışmayan mimar meslektaşlarımız, kayıt öncesi hizmet dökümlerini götürmeyi ihmal etmesinler. Aksi takdirde 2023 yılı itibari ile kayıt ücreti 200tl ve yıllık aidat 960 tl olup, mezun olduktan sonra her yıl için 960tl ödeme alınacaktır. (200tl + Yıl Sayısı X 960 tl)

Sizde Yorum Yapın