Gürcistanda Farklı Bir Kahve Üretim Tesisi

Khmaladze Architects tarafınca Gürcistan’ın Tiflis şehrinde projelendirilen kahve üretim tesisi ülkenin yeni kahve markası için bir üs konumundadır.

Tiflis şehri’ni havalimanına bağlayan ve yeni yapılan karayolu üstünde bulunan yapı, diğer vatandaşların tarlaları ve çam ağaçları ile çevrilidir. Tesis, kahve üretim fabrikası ve ofisler haricinde iç ve dış alanda konuk ağırlama alanlarına, kahve tadımı ve minik kahve sunumlarına da ev sahipliği meydana getirecek şekilde projelendirilmiştir.


İç bölümdeki tüm mekanlar cam bölmeler yardımıyla kesintisiz ve engelsiz bir halde tasarlanmış. Otoyoldan bakıldığında benzeşik, beton hacim olarak görünen yapının arka tarafı da çam ormanına doğru açılıyor. Binanın üst tarafında geniş yeşil çatı yardımıyla çevreyle uyum elde eden yapı avlu, teras ve çatı pencerelerindeki açıklıklar yardımıyla organik ışıkla aydınlanıyor.

Brüt beton cephe, çift eğimli geometriye haiz ve gün içinde güneşin hareketini takiben bir ışık ve gölge oyunu yaratarak görünümü değişiyor. Büyük bir ana lobi yeşil avluların içinde içeriyor. Kahve tadım kafesine, ofis alanlarına giden merdivenler ve rampalar süresince kahve sunum alanları ve salonlar için fazlaca seviyeli platformlar yerleştirilmiş.


Tek yönlü nervür döşeme sistemi ile kullanıcıya yön veren engelsiz geniş alanlar oluşturulmuş. Çelik döşeme plakaları, çelik çubuklar kullanılarak çeşitli seviyelerde çatıya asılmış.

3.680 metrekarelik yeşil çatı, çatı yalıtımına ek olarak termal bariyer görevi de görüyor. Çatının, çevredeki yabani ot ve bitkilerle beraber nebat örtüsünü büyütmesi, çevre ile birleşerek daha azca bakım gerektirmesi amaçlanmıştır.İlgili Makaleler

Mother’s House / 1+1>2 Architects

Mimarlar: 1+1>2 Architects Alan: 220 m² Yıl: 2019 Fotoğraflar: Hiroyuki Oki Üreticiler: AutoDesk, Daikin, Dulux, Toto, 1+1>2 International Architecture Construction JSC, Rang Dong group Baş Mimar: Hoang Thuc Hao Tasarım Ekibi: Do Minh Duc, Le Dinh Hung, Duong…

Sizden Gelen Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hem betonarme bir yapı hemde yapısal çelik kullanılmış. İkisinden de mimari anlamda faydalanılmış ve sonuçta ortaya bu harika yapı çıkmış. Çevre dostu çatısı da ilham kaynağı olmalı bence. Her yer beton yığını olurken bu tarz yapılar insanın göz zevkine hitap ediyor ve ruhsal yapısını olumlu yönde etkiliyor.

  2. Kahvenin kendisi gibi rahatlatıcı bir yapı yapmayı başarmışlar. Çok başarılı buldum mimarisini. Umarım çevre dostu görüntüsünün altında, çevreyi kirletmeyen yeşil enerji kullanan bir tesis yatıyordur.

Oturum aç

Kayıt ol

Şifreyi yenile

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.