Reklam Alanı   Ahşap Sandalye

Beyşehir Nerededir? Gezilecek Yerleri ve Özellikleri

Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü, Konya ile Isparta illerinin arasında bir konumda yer almakta. İç Anadolu Bölgesi sınırlarında yer alan göl, ayrıca en büyük tatlı su gölü olma özelliğini taşıyor.

Göller Yöresi’nde bulunan bu muhteşem manzaraya sahip bölgeyi mutlaka ziyaret listenize eklemenizi öneriyoruz. Çok sayıda adacığı ve canlı çeşitliliği ile ilgi çekici bir özelliğe sahip Beyşehir Gölü ve çevresini, gelin birlikte keşfedelim…

Beyşehir Gölü Nerede ve Ulaşım Güzergahı

Konya Beyşehir Haritası

Beyşehir Gölü, Konya ili sınırları içerisinde bulunuyor. İsmini de bulunduğu yer olan Beyşehir ilçesinden alıyor. İlçeye ulaşım sağlamak için öncelikle Konya iline, farklı şehirlerden düzenlenen otobüs seferleri veya özel aracınız ile ulaşım sağlamanız gerekiyor.


Konya Otogarından Beyşehir’e saat başı gerçekleştirilen servislerle ulaşmanız mümkün. Konya merkezinden yaklaşık 1,5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Özel aracınız ile ulaşım sağlayacaksanız, Konya’nın güneybatısını takip ederek yaklaşık 90. km’de göle ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Beyşehir Gölü’nün Özellikleri Neler?

  • Beyşehir İlçesi, tarihi ve doğal güzellikleri ile Konya ilinin önemli merkezlerinden bir tanesi. Bu güzellikler içerisinde ilginin en fazla yoğunlaştığı alan ise göl ve çevresi. Plajları, tekne turları ve seyirlik alanları ile göl, yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahip.
  • Beyşehir Gölü, etrafında yer alan dağların yükselmesi ile havza tabanının çökmesi sebebiyle, tektonik ve karstik olaylar sonucu oluşmuştur. Kalker bir arazi üzerinde yer alan göl, yer altı sularıyla beslenmektedir. Göldeki fazla su Konya Ovası’na da sulama imkanı oluşturmaktadır.
  • Gölün genel yüzölçümü yaklaşık 650 kilometrekare. Deniz seviyesinden 1120 metre yükseklikte bulunan Beyşehir Gölü, kuzeyden güneye doğru gidildikçe derinleşen bir yapıya sahip.
  • Göl üzerinde İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent gibi isimlerden oluşan toplam 23 farklı ada yapısı bulunmakta. Göl, içerisinde barındırdığı turna, levrek, sazan, kadife balığı gibi canlılarla oldukça geniş bir ekolojik çeşitliliğe sahip. Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı olan göl, çok sayıda göçmen kuşun beslenmesine ve üreme için kuluçkaya yatmasına da olanak sağlayan bir konumda yer alıyor.

Beyşehir Gölü’nde Neler Yapılabilir?

Beyşehir Gölü turistik açıdan oldukça fazla ziyaret edilen bir alan. Doğal oluşumu ve özellikleriyle de büyük öneme sahip olan gölün yakın çevresinde yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler bulunuyor.

Gölün de içerisinde bulunduğu milli park alanında dağ sporları, su sporları ve av sporları yapabilirsiniz. Doğa meraklıları için bu imkanlar ilgi çekici oluyor. Hem bu aktiviteler ile hem de eşsiz manzarası ile bölge size güzel olanaklar sunuyor.


Göl çevresinde 2 adet plaj bulunuyor. İç Anadolu gibi karasal coğrafyaya sahip bir bölgede plaj imkanı sunan bu alan, büyük önem taşıyor. Yüzmeyi sevenler için burası iyi bir alternatif olabilir. Güneydoğu, doğu ve kuzeyde bulunan kumsalların daha elverişli olduğunu da söyleyebiliriz.

Aileniz ile gitmek isterseniz, piknik yapabileceğiniz alanlar da yakın çevrede mevcut. Ayrıca, yürüyüş ve spor alanları imkanlarına da erişebilirsiniz.

Beyşehir Gölü’nde Ne Yenir?

Göl çevresindeki gezinizi tamamladıktan sonra göl kenarındaki balık restoranlarından birinde karnınızı doyurabilirsiniz. Restoranlarda genellikle balık ve et üzerine menüler bulunuyor.


Beyşehir’den Hediyelik Ne Alınır?

Beyşehir, Konya iline bağlı olduğu için burada Konya’da bulabileceğiniz hediyelik eşyalardan almanız mümkün. Küçük semazen bibloları gibi çeşitli hediyelikler alabilirsiniz. Ayrıca el sanatları ürünleri ve ahşap hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Beyşehir Festivali

Beyşehir’de 2003 yılından bu yana kültür-sanat, turizm ve göl festivali düzenleniyor. Etkinlik her yıl Temmuz ayında, Belediyenin Festival Alanında gerçekleştiriliyor. Festivalde çeşitli konserler, bisiklet yarışları, spor aktiviteleri yapılmakta ve festival kapsamı her geçen yıl arttırılmaktadır.

Beyşehir Gölü Çevresinde Gezilecek Diğer Yerler

Göl manzarasının tadını çıkardıktan sonra yakın çevredeki tarihi güzellikleri de mutlaka gezmelisiniz. Önerilerimizi aşağıda sizlerle paylaştık…

  • Taş Köprü: Osmanlı Devleti zamanında yapılan bu tarihi köprü, sulama amacıyla inşa edilmiştir. Köprü aynı zamanda baraj görevi de görmüştür. 15 adet kemer açıklığı bulunan köprü, 1997 yılından bu yana trafiğe kapalıdır.
  • Beyşehir Eşrefoğlu Camii: 1296-1299 yılları arasında inşa edildiği düşünülen bu cami, Buhara ve Semerkant’ta bulunan ağaç direkli camilerin eşsiz bir örneğini oluşturmaktadır. Eşrefoğlu Cami, Anadolu’daki büyük camilerden bir tanesi. Ahşap mimarisi ve iç avlusuyla da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.
  • Beyşehir Kayası: Hititler döneminden kalma, Beyşehir ilçesine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunan bu alan, Hitit Tanrı Heykelleri olarak da anılmaktadır. 7 metre uzunluğundaki anıtlar, tek parça bir kayaya oyularak oluşturulmuştur.
  • Eflatunpınar Hitit Anıtı: Dikdörtgen kayalardan oluşan bu anıt, ilçe merkezine 5 km uzaklıktaki Sadıkhacı Köyü sınırlarında bulunmaktadır. 1849 senesinde keşfedilen yapı, Hititlerin kutsal kentlerinden bir anıt olarak günümüze ulaşmıştır.
  • Kubad Abad Sarayı: Türk saray külliyesinin en eski örneği olan saray, Sultan Alaaddin Keykubad’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. Saray, 1226-1236 yılları arasında yapılmıştır. Sürekli ikamet için yapılmış bir Selçuklu eseri olma özelliğini taşımaktadır.

Beyşehir Gölü ve çevresi, manzarası ve doğa güzellikleriyle mutlaka gezi listenizde olması gereken bir yer. Konya’ya yolunuz düşerse mutlaka bir uğramanızı tavsiye ederiz… Deneyimlerinizi bizimle paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz, iyi eğlenceler!

Konu hakkında henüz bir yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Sizde Yorum Yapın